Ljeto u Tiflološkom muzeju…

Tijekom turističke sezone 2013. g. u Tiflološkom muzeju održavat će se sljedeće aktivnosti:

1.    GOVORNIK JA-Muzej-KOM

Svakodnevno, uz prethodnu najavu, može se koristiti usluga prvog alternativnog i augmentativnog  Govornika na hrvatskom jeziku, JA-Muzej-KOM, zatvorene instalacije softvera namijenjenog osobama s teškim i ekspresivnim komunikacijskim poremećajima poput autizma, moždanog udara ili traumatskih ozljeda mozga, Downova sindroma i dr.

2.    OBILJEŽAVANJE 100 GODINA OD PRVE OBJAVE ROMANA ŠEGRT HLAPIĆ

Tiflološki muzej, u suradnji s Hrvatskom knjižnicom za slijepe, obilježava 100 godina od prve objave romana Čudnovate zgode šegrta Hlapića Ivane Brlić Mažuranić. Posjetitelji će u Tamnoj sobi imati priliku u mraku slušati dio priče o dječaku malenom kao lakat i veselom kao ptica. Nakon slušanja, likovi (o kojima se slušalo) mogu se, u risaoni muzeja, i nacrtati!

U izložbenom prostoru Muzeja bit će postavljena izložba likovnih radova koje su, inspirirani romanom Šegrt Hlapić, izradili učenici Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek.

3.    OBILJEŽAVANJE TJEDNA HELEN KELLER

Međunarodni tjedan Helen Keller – Tjedan svjesnosti o gluhosljepoći,
24. - 28. lipnja 2013.

Ovaj tjedan obilježava se u čast gluhoslijepe američke književnice i aktivistice Helen Keller koja se rodila i preminula u mjesecu lipnju.

Tim povodom u Tiflološkom muzeju organizira se niz aktivnosti s ciljem upoznavanja šire javnosti s posebnostima gluhosljepoće.

Svakog dana od 10 do 12 sati posjetitelji će moći doznati:

-    tko je bila Helen Keller
-    putem Power Point prezentacije Jeste li znali… saznati nešto više o gluhosljepoći
-    sudjelovati u radionicama Kako možemo prići gluhoslijepim osobama i Kako komunicirati s gluhoslijepom osobom

4.   RADIONICE U TAMNOJ  SOBI

Tijekom ljetnih mjeseci, osim svih svojih standardnih, Tamna soba će biti proširena za dodatne sadržaje. Posjetitelji će, ovisno o dobi i interesima, moći u mraku istraživati različite materijale i oblike koji podsjećaju na ljeto. Također će imati mogućnost slaganja slagalica oslanjajući se isključivo na osjet dodira.

5.    RADIONICE KAKO PISATI BRAJICOM

Svakog utorka od 12-14 sati održavaju se, uz prethodnu najavu,  besplatne radionice Kako pisati brajicom.

6.    RAZGLEDAVANJE STALNOG POSTAVA

Stalni postav Tiflološkog muzeja može se razgledati svaki dan, bez prethodnih najava, osim za grupe veće od 10 osoba.